Mūsų pačiame mylimiausiame Vilniuje Energetikos technikos muziejuje atidaryta nepakartojama interaktyvi paroda: „Leonardo da Vinčio mašinos“. Kurioje galima pamatyti dešimtis išradimų, kuriuos rekonstravo remiantis L. da Vinčio eskizais, ir taip pat žymiausius L. da Vinčio kūrinių reprodukcijas, įskaitant “Mona Lizą”, kurią neseniai parduota už rekordinę 450 milijonų dolerių sumą, ir garsiąją freską “Paskutinė vakarienė”.
Kas toks buvo Leonardas Da Vinči?

Leonardas da Vinčis gimė 1452 m. balandžio 15 d. Ančiano mieste, netoli Vinčio. Jis laikomas vienu didžiausių genijų žmonijos istorijoje, nusileidžiantį savo amžininkams šimtmečiais. Jau prieš 200 metų nuo Izaoko Niutono laikų jis teigė: „Svoris turi tendenciją kilti centro link trumpiausiu įmanomu keliu“. Taip pat, 400 metų prieš Čarlzą Darviną, jis priskyrė žmogų tai pačiai klasei kaip beždžiones.
Kaip tikras Renesanso žmogus, jis vienu metu buvo: tapytojas, skulptorius, architektas, filosofas, muzikantas, poetas, tyrinėtojas, matematikas, mechanikas, fizikas, anatomas, išradėjas ir geologas. Tarp daugybės jo projektų yra: povandeninis laivas, skraidančios mašinos, parašiutas, nardymo kostiumas, žmogaus raumenimis varomas tankas, įvairūs ekskavatoriai, kranai ir daugybė kitų prietaisų bei konstrukcijų. Kita vertus, jo kūriniai, tokiu kaip “Mona Lisa”, “Paskutinė vakarienė” ir “Vitruvijaus žmogus”, laikomi visų laikų šedevrais.
Kokius išradimus pamatysite Parodoje Leonardo da Vinči mašinos?
Tankas
Globojamas Milano kunigaikščio Ludoviko Sforca, da Vinčis sukūrė šarvuotos, kovinės mašinos idėją. Daugelis mano, kad tai buvo ankstyvasis šiuolaikinio tanko prototipas.

Sraigtasparnis
Tikras sraigtasparnis buvo sukurtas tik XX a. viduryje, tačiau da Vinčio versija laikoma vienu pirmųjų jo prototipų. Jis sukūrė daugiau kaip 100 piešinių, kuriuose pavaizdavo įvairias skrydžio trajektorijas bei skaičiavimus, rodančius, kaip žmonės galėtų skraidyti.

Parašiutai
Tyrinėdamas paukščius išradėjas siekė suprasti, kaip padėti žmogui savarankiškai pakilti nuo žemės pasitelkiant oro dinamiką. Savo užrašuose da Vinčis mini šikšnosparnius, aitvarus ir kitus paukščius kaip modelius, kuriuos norėjo imituoti, o savo skraidančią mašiną vadino „didžiuoju paukščiu“. Daugelis mano, kad būtent šių tyrimų metu pirmą kartą paminėtas ir parašiuto prototipas. Išradėjo vizijoje jis buvo pagaminta iš sandaraus lininio audinio ir laikėsi ant medinių polių.
Ir daugelį kitų , dalis jų interaktyvūs




Naudinga žinoti :
Paroda veiks 2023 m. spalio 19 d.–2024 m. balandžio 7 d. Turbinų salėje.
◾ Bilietų kainos: suaugusiems – 10.50 Eur; moksleiviams, studentams, senjorams ir kariams – 7 Eur; vaikams iš socialiai remtinų šeimų, neįgaliesiems ir vienam neįgalųjį lydinčiam asmeniui – 4.90 Eur; 2–6 m. vaikams – 3.50 Eur (įskaitant apsilankymą muziejuje).