Muziejai, galerijos, įvairios kitos ekspozicijos – neatsiejama dalis auginant vaikus. Planuodami išvyką ar dieną savo mieste, į norimų aplankyti vietovių sąrašą dažniausiai įtraukiame ir įvairiausius muziejus, kurie tinka ir suaugusiems, ir vaikams. Nors kiekviename Lietuvos kampelyje rasime įdomių ir net smagių muziejų, kurie kužda apie praeitį vienokia ar kitokia tema, patraukliais tampa ir tie muziejai, kurie priima lankytojus visiškai nemokamai., o jų ekspozicijos atima žadą. Tokie nemokami muziejai Vilniuje taip pat yra ir labai rekomenduoju juos aplankyti. Tuo pačiu noriu priminti, kad jei turite Šeimos kortelę, su ja galite lankyti nemažai muziejų nemokamai visą laiką. Šių muziejų sąrašą rasite čia
Pinigų muziejus
Išskirtinis muziejus visoje Lietuvoje. Tad nebe reikalo jis yra numeris vienas Nemokami muziejai Vilniuje sąraše. Muziejus įsikūręs Vilniaus centre, tarp Totorių gatvės ir Gedimino prospekto. Jis veikia jau 16 metų, o lankytojus stebina vis naujomis pramogomis. Muziejuje yra du aukštai ir 5 salės, kuriose interkatyviai galima susipažinti su pasaulio pinigų ir bankininkystės istorija, Lietuvos pinigais, bankininkystės vystymusi mūsų šalyje. Muziejaus
siūlomoje ekspozicijoje galima veikti ir interaktyvias veiklas, mokytis iš įvairių mokomųjų priemonių, žiūrėti filmus, žaisti žaidimus. Beje, labai įdomus ir lankytojų pasitikimas į muziejų. Tik atėjus, rasite tarpukario Lietuvos telefoną, kuris suskamba ir kviečia jus atsiliepti! Kitame laido gale, jus sveikins ir muziejų apžiūrėti kvies pats Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Pinigų muziejus yra aprūpintas specialia kompiuterizuota įranga, kuri leis jums ne tik apžiūrėti muziejaus eksponatus, bet ir pažinti jį interaktyviai. Mūsų įspūdžius apie šį muziejų galite paskaityti čia
Kontaktai: Adresas: Totorių g. 2/8, LT-01121 Vilnius
Telefonai: +370 659 22 966; +370 699 79 409
El. paštas: muziejus@lb.lt
Darbo laikas:
Antradienis-penktadienis 10-19 val.
Šeštadienis 11-18 val.





Nemokami muziejai Vilniuje : Lietuvos Policijos muziejus
Lietuvos policijos muziejus yra įsikūręs Vilniuje, birželio 23-osios g. 16. Policijos muziejuje susipažinsite su policijos raida, o naudodami išmaniąsias technologijas, galėsite patys sudalyvauti policijos veikloje. Policijos muziejaus ekspozicijoje rasite skirtingais laikotarpiais naudotus šaunamuosius ginklus, specialiąsias apsaugos, radijo ryšio, greičio kontrolės priemones, tarnybinę uniforminę aprangą, apdovanojimus ir kitus įdomius jau istorijos dalimi tapusius atributus.
Nemokami muziejai Vilniuje yra labai kokybiški. Pavyzdžiui Policijos muziejuje yra tikrai didelė pramoga – virtualios realybės 360 laipsnių vaizdo reportažai. Virtualios realybės pramogos metu, lankytojai galės sudalyvauti Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ kovotojų vykdomoje operacijoje – ginkluotų nusikaltėlių sulaikyme, pažinti policijos šunis, kurie jiems padeda dirbti kasdien. Muziejuje rasite ir veiklos vaikams – magnetinės dėlionės žaidimą.
Svarbu žinoti : Atkreipkite dėmesį į tai, kad prieš einant į muziejų, būtina išankstinė registracija (8-663) 02084.
Antradieniais ir penktadieniais, muziejus dirba nuo 10 iki 18 valandos. Šeštadienį muziejus dirba
nuo 10 iki 16 valandos. Sekmadienis ir pirmadienis yra ne darbo dienos.
Adresas: Birželio 23-iosios g. 16, 03205 Vilnius



Muitinės muziejus
Šis muziejus yra įkurtas 1994 metais. Muziejuje kaupiama ir saugoma istorinė, dokumentinė kitokia medžiaga, susijusi su muitinės istorija. Ši medžiaga kaupiama keturiose ekspozicijose. Pirmoji ekspozicija perteikia muitinės istoriją Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Rusijos imperijos laikotarpiais. Lankytojams įdomu pamatyti minėtų laikotarpių eksponatus, tarp jų − dokumentus, nuotraukas, atvirukus, pasakojančius apie muitinių, pasienio perėjimo punktų veiklą.
Antrojoje ekspozicijoje randami autentiški Lietuvos muitinės bei pasienio postų registracijos žurnalai, kuriuose rasite įrašus apie nuolatines agresorių provokacijas ir puldinėjimus.
Trečiojoje ekspozicijoje pasakojama apie muitinės veiklą po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo. Lankytojai gali pamatyti peršautą Lietuvos Respublikos vėliavą, kabojusią Lavoriškių poste, pirmąsias Lietuvos pareigūnų − Savanorių krašto apsaugos tarnybos, muitinės, pasienio policijos, dabartinę muitininko ir mobiliosios grupės specialiąją uniformas, dabartinio Lietuvos pasienio stulpo kopiją, plombas ir plombavimo priemones. Išskirtinį dėmesį patraukia jūriniame konteineryje demonstruojami sulaikyti kontrabanda gabenti daiktai.
Na, o ketvirtoji ekspozicija reprezentuoja dovanas ir suvenyrus, gautas iš daugelio pasaulio šalių. Nepraleiskite galimybės pabuvoti viename iš nedaugelio muziejų, kur kai kuriuos eksponatus būtina paliesti tam, kad pažintumėte istoriją neįprastai. Interaktyvios eksponatų paieškos, patraukliai pateikta informacija kompiuteriuose su jutikliniais ekranais, filmuota vaizdo medžiaga, į judesį reaguojančios garso sistemos ir kitos šiuolaikinės technologijos padės pažinti Lietuvos muitinės istoriją iš arti.
Kontaktai : Jeruzalės g. 25 LT-08420 Vilnius, Lithuania
Darbo laikas : Norėdami apsilankyti muziejuje, prašome susisiekti nurodytais kontaktais. Lankytojų grupes priimame tik iš anksto susitarus. 1dienis- 4dienis – 8 val.- 17 val. V – 8.00-15.45 val.



Medinės miesto architektūros muziejus
Šis unikalus muziejus reprezentuoja Vilniaus medinės architektūros paveldą, supažindina su senąja bei šiuolaikine, ekologiška, tvaria medine miestų architektūra. Muziejus įkurtas Užupyje, unikalios medinės XIX a. architektūros pastate, puoštame išskirtine menine drožyba. Trijuose ekspozicijų kambariuose pasakojama apie medinės architektūros paveldą, medžio paruošimo technologijas. Ekspozicija pritaikyta skirtingoms amžiaus grupėms, o laukiami ir mažiausi lankytojai. Galima užsisakyti ekskursijas ir edukacijas.
Kontaktai : Polocko g. 52, 01205 Vilnius
Darbo laikas: nuo antradienio iki šeštadienio, nuo 10 iki 18 valandos.

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Šis muziejus įsikūręs Naugarduko ir Pylimo gatvėse, stebina lankytojus savo išskirtinumu, pristatydamas žydų istoriją, kuri yra tikrai ypatinga ir sena. Muziejuje galima susipažinti su žydų istorija, tradicijomis, papročiais. Apsilankę muziejuje ir dalyvaudami edukacinėse programose, sužinosite istorijas apie žydų kultūrą, tradicijas ir nelengvus šios tautos išbandymus. Įdomu ir tai, kad kas mėnesį, sekmadieniais, Tolerancijos centre vyksta teminiai
pažintiniai rytmečiai šeimoms. Programos pritaikytos suaugusiems ir vaikams.
Kontaktai : Naugarduko g. 10/2, 01309 Vilnius
Darbo laikas: Muziejus dirba nuo pirmadienio iki sekmadienio, 10-16 val. Šeštadieniais muziejus nedirba.



Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos- skyriai muziejai lankomi nemokamai
B. GRINCEVIČIŪTĖS MEMORIALINIS BUTAS-MUZIEJUS ,,BEATRIČĖS NAMAI”
B. Grincevičiūtės memorialinis butas – muziejus – tai sovietmečiu gyvenusios bajoraitės namai, pasakojantys apie regėjimo negalią turėjusią dainininkę, jos laikmetį, kūrybą ir buitį.
Kontaktai : A. Vienuolio g. 12-1, LT-01104 Vilnius, tel. (8.5) 261 74 22, el.
Muziejus lankomas I – V nuo 10 iki 17 val.
V. MYKOLAIČIO PUTINO MEMORIALINIS BUTAS-MUZIEJUS
Muziejuje yra trys memorialiniai kambariai – V. Mykolaičio-Putino darbo kabinetas, svetainė ir miegamasis, juose atkurta autentiška aplinka. Baldai, knygos, paveikslai ir asmeniniai daiktai yra unikalūs, šeimos įsigyti ar jai dovanoti.
Kontaktai: Tauro g. 10-3, LT-01114 Vilnius, tel. (8.5) 262 44 80
Muziejus lankomas II – VI nuo 10 iki 17 val.
V. KRĖVĖS-MICKEVIČIAUS MEMORIALINIS BUTAS-MUZIEJUS
Dviejuose kambariuose atkurta autentiška patalpų aplinka – rašytojo darbo kabinetas ir šeimos svetainė. Prieškambaryje lankytojus pasitinka V. Krėvės biustas, o spintelėje už stiklo galima pamatyti rašytojo pomirtinę veido atlieją. Muziejuje eksponuojami rašytojo baldai, asmeniniai daiktai, dalis jo knygų bibliotekos (turėjo 5000 tomų). Trečiajame buto kambaryje įrengta išplėstinė ekspozicija, o stenduose – nuotraukos, dokumentai, liudijantys Krėvės plačią kūrybinę, mokslinę ir visuomeninę veiklą. Muziejuje galima pasiklausyti autentiškų rašytojo balso įrašų, išgirsti aktorių igarsintų Vinco Krėvės padavimų ir apsakymų, pasižiūrėti spektaklio „Skirgaila“ įrašų ir pamatyti filmų, sukurtų Vinco Krėvės kūrinių motyvais bei apie jo jaunystės laikotarpį gyvenant Baku mieste.
Kontaktai : Tauro g. 10-1, LT-01114 Vilnius, tel. (8.5) 262 01 48
Muziejus lankomas II – VI nuo 10 iki 17 val.
VENCLOVŲ NAMAI-MUZIEJUS
Venclovų namai – muziejus įkurtas buvusiame Venclovų šeimos bute, kuriame jie gyveno 1945–1971 metais. Ekspozicija atspindi XX amžiaus 5-6-to dešimtmečių Vilniaus lietuvių inteligentijos buitį. Šiuose namuose lankėsi ir bendravo daugelis Lietuvos ir kitų šalių šviesuolių. Tarp muziejuje eksponuojamų daiktų užaugo Tomas Venclova – poetas, eseistas, plačių pažiūrų publicistas, Jeilio (Yale, JAV) universiteto profesorius.
Venclovų namų kultūrinei aplinkai turėjo įtakos ir Elizos Venclovienės artimieji: sesuo dailininkė Marija Cvirkienė, tėvas, filologijos profesorius, senųjų kalbų, antikinės literatūros žinovas ir vertėjas, eruditas Merkelis Račkauskas, tėvo brolis diplomatas, rašytojas ir vertėjas Karolis Vairas–Račkauskas.
Kontaktai: Pamėnkalnio g. 34, LT-01114 Vilnius
Muziejus lankomas I – V nuo 10 iki 17 val.