Kam gali nepatikti šie minkštučiai, švelniakailiai, mieli gyvūnėliai? Alpakos yra kupranugarių šeimos žinduoliai, kilę iš tolimosios Pietų Amerikos ir jos yra šiek tiek panašios į lamas, tik mažesnės. Itin vertinamos dėl savo vilnos, iš kurios gaminami tikrai kokybiški, ilgaamžiai gaminiai. Jie išsiskiria tuo, kad pati vilna neturi lanolino, o tai reiškia, kad tinka net ir alergiškiems žmonėms. Kas dėvėjote ar lietėte gaminius iš alpakų vilnos, tikriausiai pritarsite man, kad jie itin minkštučiai, jaukūs ir malonūs, kaip ir patys gyvūnai.
Dėl Alpakų ramaus ir draugiško būdo labai paplitęs alpakų ūkių lankymas. Jei prieš kelis dešimtmečius Lietuvoje jos buvo retenybė ir laikomos tikra egzotika, tai dabar alpakų ūkiai vis populiarėja ir kviečia įvairaus amžiaus lankytojus. Paidalinsiu su jumis man žinomais alpakų ūkiais Lietuvoje.
Alpakos Vilniaus apskrityje:
Vokės vingio alpakos
Vilniuje, prie Vokės upės įsikūręs nedidelis alpakų ūkis laukia lankytojų tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais. Iš anksto susitarus netgi galima švęsti gimtadienius kartu su alpakomis arba apsilankyti vaikams skirtose edukacijose. Tam reikalui nuostabioje vietoje, šalia upės pastatyta pavėsinė.
Atstumas nuo Vilniaus ~15 km nuo Vilniaus centro.
Adresas: Aleksandro Strauso g. 18, Vilnius.
Lankymo valandos: darbo dienomis nuo 18 val. iki 20 val., savaitgaliais nuo 11 val. Iki 17 val.- būtina išankstinė registracija
Kaina: vaikams iki 2 metų nemokamai, vyresniems vaikams ir suaugusiems 7 eurai žmogui. Maistelis alpakoms įskaičiuotas į kainą.
Daugiau informacijos ir registracija:






Alpakų pieva
Tai nuostabių gyvūnų ūkis, esantis Vilniaus r., Dekaniškėse, šalia Baltarusijos sienos. Čia yra mezgamos alpakos vilnos kojinės, pištinės bei kiti rankdarbiai.
Atstumas nuo Vilniaus ~40 km.
Adresas: Lauko g. 5, Dekaniškės, Vilniaus raj.
Lankymo valandos: šeštadieniais ir sekmadieniais nuo 11 val. Iki 17 val. Reikalinga išankstinė rezervacija.
Kaina: iki 3 metų nemokamai, vyresniems vaikams 4 eurai, suaugusiems 5 eurai.
Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/alpakupieva


Alpakos Trakai
Tai pirmasis alpakų ūkis – veislynas Lietuvoje, kuris įsikūręs ramiame vienkiemyje, ant Alsakio ežero kranto. Čia organizuojamos pažintinės ekskursijos tiek vaikams, tiek suaugusiems, norintiems prisiliesti prie gamtos, pabėgti nuo miesto ir sužinoti iš kur kilo ir kaip į Lietuvą atkeliavo pirmosios alpakos.
Atstumas nuo Vilniaus ~35 km
Adresas: Trakų raj., Seimėnų kaimas.
Lankymas: aplankyti “Alpakos Trakai” ūkį galima tik renginio, ekskursijos metu. Užsiregistruoti tel. nr. +37068685832.
Daugiau informacijos: www.alpakostrakai.lt


Alpakos kituose miestuose
Jonavos alpakos
Ūkis įkurtas 2018 metais, šalia Jonavos miesto 2-ojo tvenkinio. Bandos didinimui buvo pasirinkti veisliniai patinai iš Šveicarijos, Švedijos ir Jungtinės Karalystės. Šios alpakos ganosi erdviuose laukuose, apsuptuose šimtamečių liepų. Netoli yra vaikų žaidimų aikštelė, dviračių takai, tad šią alpakų ramybės oazę galima pasiekti dviračiu arba pėsčiomis. O taip pat yra galimybė apsistoti Jonavos alpakų svečių namuose ir šiuos gyvūnėlius stebėti tiesiog pro kambario langą.
Adresas: Smėlio g. 17, Jonava.
Lankymo valandos: šiuo metu alpakų lankymo sezonas uždarytas. O sezono metu priimami tk iš anksto užrsiregistravę į ekskursiją.
Kaina: esant geram orui, nemokamai alpakas galima pamatyti važiuojnt dviračių taku nuo Juodmenos gatvės pusės. Norintiems su jomis praleisti daugiau laiko, kaina 6 eurai asmeniui. Iki 3 metų lankymas nemokamas.
Daugiau informacijos: www.jonavosalpakos.lt
Kristiano alpakos Kazlų Rūdoje
Kazlų Rūdos savivaldybėje, Bartininkų kaime įsikūręs alpakų veislynas kviečia lankytojus. Čia galėsite pabendrauti su alpakomis, jas paliestfi, paglostyti, pamaitinti, pavedžioti su pavadėliu ir, žinoma, su jomis įsiamžinti.
Adresas: Smėlio g. 7, Kazlų Rūda.
Lankymo valandos: alpakas aplankyti galima savaitgaliais nuo 12 val. Iki 18 val.
Kaina: vaikams iki 2 metų nemokamai, vyresniems 5 eurai/asmeniui.
Daugiau informacijos: http://www.facebook.com/kristianoalpakos
Čiobrelių rojus Klaipėdos rajone
Jis įsikūręs Klaipėdos rajone, miškų apsuptyje. Čia galimi tiek individualūs apsilankymai tiek edukacijos, kuriose gali dalyvauti ne mažiau nei 15 žmonių. Po edukacijos galima smagiai praleisti laiką žaidimų aikštelėje.
Adresas: Mėlynių g. 35, Kojeliai, Klaipėdos rajonas.
Lankymo valandos: penktadieniais ir šeštadieniais nuo 18 val. Iki 21 val., sekmadieniais nuo 12 val. Iki 17 val. Pavieniams apsilankymams laikas skelbiamas jų puspalyje pirmadieniais einamai savaitei.
Kaina: vaikams iki 2 metų nemokamai, vyresniems vaikams ir suaugusiems 7 eurai.
Daugiau informacijos: www.ciobreliurojus.lt
Alpakalnis Molėtų rajone
Rojus tikriems gyvūnėlių mylėtojams. Ūkis įsikūręs ežerų apsuptame Molėtų kraše. Tiems, kam nebaisūs rudeniški orai, organizuojami žygiai su alpakomis. Žygiams būtina registracija. O dar ūkio šeimininkė moka verpti senoviniu verpimo rateliu ir lankytojams siūlo edukaciją, kurios metu kviečia susipažinti su senuoju amatu – vilnos karšimu, verpimu. Be alpakų čia dar gyvena du žirgeliai, įvairių veislių vištos, povai ir greitu metu turėtų atkeliauti keletas perlinių danielių.
Adresas: Batėnų k. 5, Videniškių sen., Molėtų raj.
Lankymo valandos: savaitgaliais nuo 12 val. Iki 17 val. Norintiems atvykti darbo dienomis, būtina išankstinė registracija.
Kaina: vaikams iki 3 metų nemokamai, vyresniems ir suaugusiems 7eurai.
Daugiau informacijos: http://www.facebook.com/alpakalnis
Alpakų auginimas Šiaulių rajone
Šiaulių rajone esantis ūkis, turintis daugiau nei 100 gyvūnų. Čia gyvena ne tik alpakos, bet ir ožkytės, stručiai, avys – iš viso net 21 gyvūnų rūšis. Kai buvome paskutinį kartą- čia sutikome net ir kupranugarį.
Adresas: Šiaulių raj., Gruzdžių sen., Dargaičių k.
Lankymo valandos: sezono metu (05-01 – 10.01) ūkis dirba kasdien nuo 11 val. Iki 18 val. Ne sezono metu dirba savaitgaliais ir švenčių dienomis nuo 11 val. Iki 16 val.
Kaina: vaikams iki 3 metų nemokamai, nuo 3 iki 18 metų – 6 eurai, vyresniems 9 eurai.
Daugiau informacijos: www.alpakuauginimas.lt
Jei keliausite po Šiaulių kraštą- tuomet tikiu Jums tikrai pravers Šiaulių miesto gidas. Būtinai užsukite- miestas jus tikrai nsutebins.
Europos alpaka Suvalkijoje
Grakščios ir žavios alpakos, besiganančios Suvalkijos pievose, laukia lankytojų, kuriems galės suteikti daug nepamirštamų akimikų ir netgi kviečia pasivaikščioti ramioje kaimo aplinkoje.
Adresas: Pracapolės g. 1, Augalų km., Klausučių sen., Vilkaviškio raj.
Lankymo valandos: dėl apsilankymo reikia susitarti iš anksto.
Daugiau informacijos: www.europosalpaka.lt
Nemuno alpakos Panemunėje
Šiemet dešimtmetį švenčiantis ūkis kviečia praleisti laiką su Panemunės ganyklose besiganančiomis alpakomis. Ūkio šeimininkai prikluso Alpakų ir lamų augintojų asociacijai. Čia auginamos alpakos kilusios iš Čilės, Peru, Didžiosios Britanijos ir kergiamos su kilmingais, veisliniais patinais.
Adresas: Nemuno g. 38, Skirsnemunės k., Jurbarko raj.
Lankymo valandos: pavieniai lankytojai priimami tik iš anksto sutartu laiku.
Kaina: vaikams iki 3 metų nemokamai, vyresnems ir suaugusiems 5 eurai.
Daugiau informacijos: www.nemunoalpakos.lt
Safari parkas
Tai išskirtinė vieta, nutolusi vos 5 km. nuo Anykščių. Pabuvoję čia galėsite pajusti, kas yra tikras safaris. Aptvertame 50 hektarų plote laisvai ganosi daugiau nei 200 gyvūnų – danieliai, lamos, zebrai, asiliukai, kupranugariai, buivolai, alpakos ir daugybė kitų. Galite užsisakyti privatų safarį tik jūsų šeimai (yra galimybė išsinuomoti visureigį arba važiuoti kartu su parko darbuotoju).
Adresas: link parko veda 121 Anykščiai – Panevėžys/Troškūnai kelias. Vienintelis įvažiavimas ties Vikinių gyvenviete, Gylių gatve iš kur matysis lankytinos vietos ženklas su kryptimi į parką.
Lankymo valandos: šiuo metu lankymo sezonas uždarytas, apie 2024 metų sezono atidarymo pradžią informuos pavasarį.
Kaina: 45 min. trukmės pasivažinėjimas kainuoja 15 eurų žmogui, vaikams iki 3 metų nemokamai. Privačių safarių kainos skiriasi.
Daugiau informacijos: www.safariparkas.lt
Ką reikia žinoti apie alpakas?
Kad ir kokie draugiški, mieli šie gyvūnėliai bebūtų, nevalia pamiršti saugumo taisyklių. Niekada negalima stovėti joms joms už nugaros, nes pasibaidžiusios gali įspirti užpakalinėmis kojomis. O taip pat supykusios ar įsižeidusios jos gali spjaudytis. O spjaudosi jos ne seilėmis, o skrandžio turiniu. Maistas alpakoms duodamas išvelniai ištiesus delną. Atkreipkite dėmesį, kad į kai kuriuos ūkius neleidžia atnešti savo maisto, o kai kur galima jas pavaišinti atvežtais obuoliais ar morkomis. Tačiau laikantis saugumo taisyklių, apsilankymas tokiame ūkyje suteiks tik pačias geriausias emocijas.