Vasara yra toks laisvas ir nuostabus metas. Šilti, ilgi vakarai, vaikai atitrūksta nuo mokslų. Spėju, šiek tiek nuo mokslų bei namų darbų pailsi ir tėvai . Uogos, maudynės prie ežerų, žaidimai smėlyje, ledai, daug ledų – kas gali būti geriau? Na, o mes vasaras išnaudojame kelionėms. Nors keliauti mėgstame visus metus, vasara mums visgi yra aktyvesnė ir lydima daugiau patirčių bei nuotykių. O kad tų nuotykių neaptemdytų nemalonios patirtys, labai svarbu kelionėse pasirūpinti ne tik maistu, apranga, bet ir reikiama vaistinėle visiems atvejams. Čia pasidalinsiu patarimais, kokiomis priemonėmis reikėtų pasirūpinti keliaujant.
Europos sveikatos kortelė svarbiau nei kelioninė vaistinėlė
Jei dar nesate išsiėmę šios kortelės sau ar vaikams- paskubėkite, nes Europos sveikatos draudimo kortelė garantuoja nemokamą būtinąją medicinos pagalbą privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems Lietuvos gyventojams viešint Europos šalyse. Kiekvienas keliaujančios šeimos narys turi turėti savo kortelę ir būtinai fizinę, nes ją reikia pateikti gydimo įstagai.
Europos sveikatos draudimo kortelę išduoda teritorinės ligonių kasos arba jų atstovai savivaldybėse. Kortelė išduodama užpildžius Prašymo išduoti kortelę blanką. Užpildytą prašymą teritorinei ligonių kasai galite pateikti asmeniškai ar per įgaliotąjį asmenį, paštu, faksu, internetu bei elektroniniu paštu.
Kortelę paruošia ir išduoda ta teritorinė ligonių kasa, kuriai pateikiamas prašymas. Kortelė išduodama ar pakeičiama nemokamai ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo dienos.
Europos sveikatos draudimo nemokamai kortelę galima užsakyti čia

Kelioninė vaistinėlė vaikams, kas joje?
- Pirmiausia, be pleistro – niekur. Net jei einame trumpam į žaidimų aikštelę, pravartu jį turėti rankinėje. Į ilgesnes keliones protinga būtų pasiimti ir binto. Tačiau pleistras turi ir stebuklingų galių- skausmą nuima panašiai kai pir mamos bučinys, ypač jei būna kuo spalvotesnis ir ryškesnis
- Iš pleistro nebus daug naudos, jei neturėsime kuo dezinfekuoti žaizdos. Vienas tokių universalių ir visai šeimai tinkančių antibakterinių purškalų yra Oktiseptas, tačiau jų pasirinkimas išties didelis, galite naudoti bet kurį, jums pasiteisinusį.
- Probiotikai ir elektrolitų balansą atstatantys preparatai (pvz. Rehydron).
Apsinuodijimas maistu ar žarnyno infekcijos yra labai pavojingas dalykas, sukeliantis itin nemalonias pasekmes. Vemiant ir viduriuojant netenkama ne tik skysčių, bet ir druskų, kurias atstatyti gali tik fiziologiniai tirpalai. Todėl jų reikia būtinai pasiimti, ypač vykstant į ilgesnes keliones ar svečiuojantis užsienyje. Probiotikus kelionėms renkamės tablečių pavidalu.
- Karščiavimą mažinantys vaistai.
Peršalimo ligos gali užklupti net ir šiltuoju metų laiku. Dažna to priežastis būna automobilių kondicionieriai ir kontrastas tarp šilto – šalto oro. Kartais sukilusi temperatūra yra kitų, ne su peršalimu susijusių ligų padarinys, todėl temperatūrą mažinantys vaistai yra būtini kelioninėje vaistinėlėje. Kūdikiams ir mažiems vaikams galime pasiimti žvakučių, o vyrensimes vaikams yra paracetamolio granules- tokiu atveju nereikės pergyvent, kad sirupas laikomas per aukštoje temperatūroje.
Taip pat pasirūpinti reikia ne tik karščiavimą mažinančiais vaistais, bet ir pačiu termometru.
- Vaistai nuo alergijos
Net jei jūs ar jūsų vaikas neturi jokių alergijų, ypač vykstant į gamtą, vaistai nuo alergijos praverstų. Didelių, miško uodų įkandimai gali sukelti alergines reakcijas, o taip pat šie vaistai pasitarnautų įgėlus bitei ar įkandus kokiam gyviui.
- Pastilės skaudančiai gerklei.
Yra netgi čiulpinukų ant pagaliuko nuo gerklės skausmo, kurių vaikas tikrai neatsisakys.
- Priemonės nuo uodų/po uodų įkandimo.
Net ir gražiausią dieną gali sugadinti šie nemalonūs kraujasiurbiai, todėl mes visada pasirūpiname apsauga nuo jų. Galite rinktis iš natūralių priemonių (eteriniai aliejai, pvz gvaizdikėlių, arbatmedžio, citrinžolių), o kai kurie renkasi ne tokias natūralias, bet itin veiksmingas priemones. Priemonių po uodų įkandimo yra didelė gausa, bet manau, kad nuėjus į vaistinę ir pasikonsultavus, jums tikrai patars, ką išsirinkti.
Tikėtina, kad didelės dalies priemonių iš vaistinėlės jums net neprireiks, bet juk tikriausiai žinote tą dėsnį, taip?
Tik noriu atkreipti dėmesį, kad mano sudarytas vaikų vaistinėlės sąrašas yra rekomendacinio pobūdžio, nes kiekvienas atsižvelgia į sergamas ligas, alergijas ir kitus faktorius. Todėl labai svarbu neužsiimti savigyda ir jei tik yra galimybė, pasikonsultuoti su specialistu. Tad aktualu iš anksto apgalvoti, kur kreipsitės patarimo vaikui susirgus. Jei situacija ūminė – žinoma, į vietos priėmimo skyrių. Bet jei ta situacija nėra ekstrinė, o patarimo reikia, pasidomėkite apie galimas nuotolines konsultacijas su Lietuvos gydytojais. Kai mes atostogavome Norvegijoje ir dukrai kelias paras temperatūra kilo virš 39.5 , tai pirmiausia paklausiau vaistinėje kaip mums elgtis , čia patarė ne patiems važiuoti į ligoninę, o pirma pasiskambinti. Tuomet telefonu visko išsiklausinėjo ir paskyrė laiką, kada atvykti.